Законодавство про ГМО в Україні
Надіслано: Admin July 21 2021 14:35:59

Генетично-модифіковані організми – це продукти, які мають у собі новий ген або, навпаки, вилучений. Від цього залежить наявність нових ознак та властивостей. На сьогодні в Україні заборонено (https://biocor-tech.com/blog/zakon-o-gmo) вирощування генетично-модифікованої сировини та її продаж до того моменту, доки вона не буде внесена до держрєєстру. Однак на сьогодні в країні не існує зареєстрованих сортів генетично-модифікованих культур. Це пов’язано з ЗУ №1103-V.

Законодавство щодо внесення ГМО продуктів до держреєстру

У 2012 році Україна приєдналась до Конвенції про біологічне різноманіття та Картахенського протоколу про біобезпеку. У цих документах описані загальні правила щодо ГМО для кожної країни, яка входить до спілки. Також в Україні є територіальні закони, які обумовлюють облік та контроль переміщень геномодифікованих продуктів на території країни.

Згідно з законом до реєстру повинні вноситися наступні об’єкти:

Виробники, які використовують ГМО-джерела, не повинні вносити до реєстру кінцеві продукти, достатньо зробити це для сировини.

Однак при цьому, в Україні діє закон, згідно з яким кожен продукт з наявністю ГМО понад 0,9% повинен мати спеціальну відмітку. Такі правила існують у країнах Євросоюзу та поступово запроваджуються в інших. Слід мати на увазі, що позначка “Без ГМО” не є обов’язковою, до того ж вона зовсім не підтверджує його відсутності.

Яка буває відповідальність за недотримання законів?

Зазвичай система відповідальності за недотримання законів щодо використання та вирощування ГМО має такі складові:

Однак перший пункт саме в Україні ще не працює. Судова практика дуже добре працює, наприклад, в США. У цій країні за нелегальне використання ГМО сировини з підприємця може бути стягнено мільйони доларів.

В Україні виконати процедуру заборони на виробництво та перероблення продуктів з ГМО дуже складно. Державна споживча служба для проведення перевірки повинна мати офіційний дозвіл, щоб зрізати лист культури. Також контролер обов’язково повинен повідомити підприємця щодо перевірки, якщо вона проходить у плановому режимі. Однак для позапланової перевірки достатньо щоб будь-яка приватна особа поскаржилась.

Якщо аналіз покаже наявність трансгенів, то зазвичай відбувається тільки фіксування порушення, а потім передача справи правоохоронним органам. Тобто незаконна діяльність не буде припинена, як це було до 2014 року. Сьогодні знищення або вилучення незареєстрованих посівів можна зробити тільки за рішенням суду.


copyright © 2010