Навігація
Зараз на сайті
Гостей: 1

Користувачів: 0

Всього користувачів: 18
Новий користувач: Kalqkwm
Останні статті
План для курсової та дипломної: як складати та ...
Как выбрать розы
7). Комплекс відеолекцій по темі "Водна ерозія"
6). Комплекс відеолекцій по темі "Ярий ячмінь"
5). Комплекс відеолекцій по темі "Цукровий буряк"
Останні завантаження
Приклад розрахунку т...
Куртенер Д. А. Усков...
Підказки на деякі за...
Презентация на тему ...
Підручник "Мікроклім...
Останнi огляди:
Современная система ...
Польза аркадных игр
Какой лазер выбрать ...
Енергія сонця стає д...
Металлические самокл...
Кухонный гарнитур – ...
Как правильно состав...
Наш сад
Структура статей
Усі статті » 6) Методические материалы » Оцінка впливу погодних умов на середню районну врожайність кукурудзи, соняшника та цукрових буряків
Оцінка впливу погодних умов на середню районну врожайність кукурудзи, соняшника та цукрових буряків

Оцінка впливу погодних умов на середню районну врожайність кукурудзи, соняшника та цукрових буряків

Погода і клімат суттєво впливають на врожайність сільськогосподарських культур, і із зростанням культури землеробства залежність врожайності від умов погоди не зменшується. Тому перед агрометеорологами постає задача оцінити міру сприятливості погодних умов вегетаційного періоду для формування врожайності сільськогосподарських культур. У статті міститься багато формул. Якщо вам важко в їх читанні, раджу підтягти математику. Як тест можете спробувати здати "ЕГЭ по математике онлайн". Для зернових культур методики проведення таких оцінок уже є. Для цукрових буряків, соняшника та кукурудзи методики розроблені Е.К. Зоїдзе.

Теоретичною основою для розробки методики стали відомі залежності росту, розвитку та формування продуктивності сільськогосподарських культур від умов навколишнього середовища. За допомогою методу кореляційно – регресійного аналізу автору методу вдалось виявити найбільш впливові метеорологічні фактори по міжфазних періодах розвитку кукурудзи, соняшника, цукрових буряків:

а) для цукрових буряків: сівба-сходи, сходи-третій листок, 3–їй листок–початок росту коренеплоду, початок росту коренеплоду-пожовтіння листя, пожовтіння листя–збирання. При цьому також враховувався осінньо-зимовий період та більш тривалі періоди розвитку цукрових буряків: сівба–початок росту коренеплоду, початок росту коренеплоду–в’янення гички;

б) для соняшника: сівба-сходи, сходи-друга пара листя, друга пара листя-цвітіння, цвітіння-дозрівання, осінньо-зимовий період;

в) для кукурудзи: сівба-сходи, сходи-викидання волоті, викидання волоті-цвітіння початку, цвітіння початку–воскова стиглість, воскова стиглість-збирання.

Оцінка впливу погодних умов на середню районну

врожайність цукрових буряків

Кореляційний аналіз показав, що найбільш тісний зв’язок проявляється між середньою по району врожайністю цукрових буряків та сумою опадів за осінньо-зимовий період. Спостерігається також досить тісний зв’язок між врожайністю та нестачею насичення повітря вологою за період від сівби до початку росту коренеплоду. Тому було знайдено рівняння зв’язку, яке враховує ці обидва параметри:

8_1

де:

У – середня по району врожайність цукрових буряків, т/га;

Х – сума опадів за період з вересня минулого року до дати сівби у поточному році, для якого розраховується оцінка;

d1 та d2 – середнє значення нестачі насичення повітря вологою відповідно за періоди сівба початок росту коренеплоду та початок росту коренеплоду–в’янення гички;

t 2 – середня температура повітря за період початок росту коренеплоду – в’янення гички.

За вказаним рівнянням в кожному році розраховується можлива врожайність, а потім за допомогою табл. 8.1, знаходиться міра сприятливості погодних умов вирощуванню цукрових буряків.

Таблиця 8.1 – Шкала оцінки сприятливості погодних умов для формування середнього по району врожаю цукрових буряків

8.1

Приклад. Оцінити міру сприятливості погодних умов для формування середнього по району врожаю цукрових буряків у 2003 році у Тимашівському районі Краснодарського краю. Сума опадів за період з вересня 2002 року по дату сівби 2003 року (lnX), буде 5,7. Нестача насичення повітря вологою (гПа) за період сівба – початок росту коренеплоду становить 1,3, за період початок росту коренеплоду – в’янення гички – 9,1. Сума температур за період початок росту коренеплоду – в’янення гички становить 404ºС. Якщо підставити значення складових у рівняння:

8/1

то очікуваний середній по району врожай становитиме 26,33 т/га.

З табл.8.1 знаходиться, що у 2003 році у Тимашівському районі склались сприятливі умови для формування врожайності цукрових буряків.

 Оцінка впливу погодних умов на середню по району

врожайність соняшника

Е.К. Зоїдзе встановлено, що найбільший вплив на середній врожай соняшника по району мають опади за період з вересня минулого року до дати сівби насіння у поточному році. Крім того, на врожай також впливають запаси продуктивної вологи та середня температура повітря за період від сходів до утворення другої пари листя, а також запаси вологи, сума опадів за період від другої пари листя до цвітіння та нестача насичення повітря вологою за період цвітіння–дозрівання. Рівняння регресії має вигляд:

8.2

де:

У – середня врожайність соняшнику по району, т/га;

t1, W1, X1 – відповідно середня температура повітря, запаси продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту, мм, сума опадів за період сівба–сходи;

t2 – середня температура повітря за період сходи – друга пара листя;

Х2 – сума опадів за період друга пара листя – цвітіння;

d – нестача насичення повітря вологою за період цвітіння – дозрівання;

Х3 – сума опадів за період з вересня минулого року до дати сівби у поточному році.

За цим рівнянням у кожному конкретному році розраховується можливий середній по району врожай соняшника, потім по табл. 8.2 оцінюється міра сприятливості погодних умов для формування врожаю.

Таблиця 8.2 – Шкала оцінки сприятливості погодних умов для формування середнього по району врожаю соняшника

8.2

Приклад. Оцінити міру сприятливості погодних умов вегетаційного періоду 2003 року для формування середнього по Динському району врожаю соняшника якщо:

- середня температура повітря за період сівба сходи становила 12,8ºС, за період сходи – друга пара листя – 15,3ºС;

- сума опадів за період сівба – сходи становила 45,1 мм, за період друга пара листя – цвітіння –107,9 мм, за період вересень 2002 року – дата сівби 2003 р. – 508 мм;

- запаси продуктивної вологи за період сівба – сходи становили – 167мм;

- нестача насичення повітря вологою за період цвітіння – дозрівання становила 25,9гПа.

Тоді:

8.2

Для переводу у т/га одержана величина ділиться на 233,7 = 2,67 т/га. Таким чином, у 2003 році у районі склались дуже сприятливі умови для формування врожаю соняшника.

Оцінка впливу погодних умов на середню районну

врожайність кукурудзи

Кукурудза досить посухостійка та вимоглива до умов забезпеченості теплом культура. І все ж вона досить чутливо реагує на нестачу вологи як у ґрунті, так і у повітрі.

Аналіз спостережень за величиною врожаю та умовами його формування показав, що середня врожайність кукурудзи (У) по району має найбільшу залежність від дефіциту насичення повітря за періоди від сівби до цвітіння початку (d1) i від воскової стиглості до збирання ( d2), суми опадів за період від сівби до цвітіння початку (X1), кількості днів з суховіями середньої (n1‘) та сильної інтенсивності (n1‘“) за період від цвітіння початку до воскової стиглості і за період від воскової стиглості до збирання (n2‘“), та суми опадів за період від вересня минулого року до початку сівби кукурудзи у поточному році (X2). Залежність виражена рівнянням:

8.3

Метод розрахунку оцінки агрометеорологічних умов формування врожаїв кукурудзи такий же, як і цукрових буряків та соняшника. Тільки для кукурудзи розроблена інша шкала оцінок (табл. 8.3).

Таблиця 8.3 – Шкала оцінки міри сприятливості погодних умов для формування врожаїв кукурудзи

8.3

Приклад розрахунку оцінки агрометеорологічних умов для кукурудзи буде подібним до прикладів наведених для соняшнику та цукрових буряків, тому тут не наводиться.Опубліковано: Admin August 23 2015 · Категорія: 6) Методические материалы · 0 коментарів · 2354 переглядів · Друк
Коментарі
Коментарі відсутні
Додати коментар
Щоб отримати можливість додавання коментарів, будь ласка, спочатку авторизуйтесь на сайті через власний обліковий запис.
Перекладач
Відеолекції викладачів кафедри

 http://otroke.ru/modules/instruction/page.php?id=941

Моніторинг якості повітря м. Одеса

 http://otroke.ru/modules/instruction/page.php?id=941

Публічна кадастрова карта України

 http://otroke.ru/modules/instruction/page.php?id=941

Ми в соціальних мережах:
Лічильники:
Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru