Упродовж грудня в Україні спостерігалися неоднорідні агрометеорологічні умови. У першій декаді переважав зимовий режим погоди,посіви знаходилися у стані зимового спокою. Упродовж другої на більшості днів третьої декади внаслідок аномально теплої погоди на багатьох площах південних, місцями центральних та західних областей спостерігалося відновлення вегетації озимини Зміни у фазовому розвитку майже не спостерігалися, однак на окремих площах (на дуже пізніх посівах) утворилися сходи. У північних та східних областях озимі культури знаходилися у стані неглибокого зимового спокою. Такі погодні умови призводили до витрати поживних речовин рослинами та послаблення їх зимостійкості.
У кінці місяця внаслідок різкого похолодання (до -15-24 °С) мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур знижувалася до -2-9 °С. Але такі температури були значно вищими критичної температури вимерзання, яка за розрахунками агрометеорологів становила -13-18°С. Лише у крайніх північних районах Сумської, Київській та Чернігівській областях мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння наближалася до небезпечних для слабкорозвинених рослин меж -12-15 °С.
Під час наступної хвилі холоду, яка спостерігалася 6-9 січня 2015 року в наслідок вторгнення холодного арктичного повітря, відбулося зниження середніх добових температур до показників на 3-15 °С нижче норми. Абсолютний мінімум температури повітря досягав -20-29 °С. У Чернігівській, в окремих районах Київської, Черкаської, Херсонської та Запорізької областей, де висота снігу не перевищувала 5 см, під час цього похолодання температура ґрунту на вузлі кущіння знижувалася до -12-15 °С. Такі зниження упродовж 1-2 діб могли пошкодити слабкорозвинені рослини озимого ячменю та озимого ріпаку, озимої пшениці у фазі сходів. |