АГРОМЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ У ЛИПНІ 2020 РОКУ
Упродовж липня вегетація сільськогосподарських культур відбувалася за неоднорідних агрометеорологічних умов.
У першій половині місяця у південних, центральних та східних областях, де спостерігалися надзвичайно високі температури повітря та дефіцит опадів, розвивалася та поглиблювалася посуха, через що на посівах соняшнику відмічалось передчасне пожовтіння листків нижнього ярусу, у сої – в'янення рослин, у кукурудзи стримувалося накопичення рослинної маси. Локальні сильні зливи із шквалами місцями спричиняли полягання посівів незібраних зернових культур.
Деяке зниження температури повітря у середині місяця мало позитивний вплив на ріст та розвиток пізніх с.-г. культур по всій території країни. Одночасно низькі нічні температури у західних та північних областях стримували ріст і розвиток теплолюбних культур, особливо городніх.
У західних областях через часті дощі спостерігалося локальне полягання та замулення посівів, стримувалися темпи висихання зерна, призупинявся або унеможливлювався збір урожаю, відмічалося поширення грибкових захворювань та шкідників.
Високі температури ґрунту (вище +25 °С) на глибині 10 см, що на переважній частині території країни відмічалися упродовж 25-30 днів, негативно впливали на ріст та розвиток бульбокоренеплодів.
Упродовж місяця вологозабезпечення посівів пізніх с.-г. культур по території країни було неоднорідним: достатнє та оптимальне у західних областях (в окремих районах надмірне) та задовільне і недостатнє на решті території. У кінці місяця на більшості площ центральних областей відмічалося значне погіршення зволоження ґрунту, на багатьох площах південних областей запаси вологи метрового шару ґрунту були вичерпані повністю.
За спостереженнями агрометеорологів у кінці липня зерно ранніх зернових культур досягло повної стиглості на всій території країни, тривало його збирання. На багатьох площах зерно кукурудзи на 1,5-2,5 тижні раніше звичайного досягло молочної стиглості та майже на 2-3 тижні раніше звичайного почалося достигання насіння соняшнику.
Огляд складений Українським гідрометцентром. Відділ агрометеорології |