АГРОМЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ У СІЧНІ 2019 РОКУ
Червень 2019 року в Україні виявився найтеплішим за період метеорологічних спостережень починаючи із 1961 року. Середня місячна температура повітря перевищила норму на 4,0-5,5°С і досягала +20,5-24,5°С. Максимальна температура повітря упродовж 9-15 днів на заході та півночі та 16-26 днів на решті території перевищувала позначку +30 °С і досягала + 32-37°С.
Внаслідок аномально теплої погоди у червні накопичення активного та ефективного тепла було надзвичайно швидким, що обумовлювало прискорений розвиток усіх сільськогосподарських культур та скорочення міжфазних періодів. У кінці місяця зерно озимих культур досягло молочної, воскової або повної стиглості. У південних та Фна окремих площах центральних областей розпочалося масове збирання зерна.
Спекотна та у більшості областей суха погода призвела до погіршення умов для наливу зерна ранніх колосових та вегетації пізніх с.-г. культур, особливо в тих районах, де у червні спостерігався дефіцит опадів (менше 50% норми).
Внаслідок нерівномірних опадів по території країни та в межах окремих областей спостерігалося строкате зволоження ґрунту під усіма с.-г. культурами – від надмірного до недостатнього, місцями метровий шар був сухий зовсім.
Надмірні запаси продуктивної вологи в ґрунті під ранніми хлібами у західних областях спричинили їх локальне полягання, сприяли інтенсивному росту бур’янів, поширенню та розвитку хвороб.
Агрометеорологічні умови для формування урожаю пізніх культур, зокрема соняшнику, кукурудзи, сої були переважно задовільними. Однак у південних та східних областях незначні дощі, які відмічалися упродовж червня, були малоефективними, поповнення запасів вологи у ґрунті майже не відбувалося. Ґрунтова засуха під пізніми культурами тривала та поширювалася. На багатьох площах Харківської, Дніпропетровської, Миколаївської та Херсонської областей запаси продуктивної вологи 0-50 см та 0-100 см шару ґрунту під кукурудзою та соняшником були майже вичерпані. Відмічалося пригнічення росту, в’янення рослин та засихання листків, тривало розповсюдження шкідників.
Високі температури ґрунту (+25-31°С) на глибині 10 см мали негативну дію на ріст та розвиток бульбокоренеплодів.
Огляд складений Українським гідрометцентром. Відділ агрометеорології |