Навігація
Зараз на сайті
Гостей: 1

Користувачів: 0

Всього користувачів: 18
Новий користувач: Kalqkwm
Останні статті
План для курсової та дипломної: як складати та ...
Как выбрать розы
7). Комплекс відеолекцій по темі "Водна ерозія"
6). Комплекс відеолекцій по темі "Ярий ячмінь"
5). Комплекс відеолекцій по темі "Цукровий буряк"
Останні завантаження
Приклад розрахунку т...
Куртенер Д. А. Усков...
Підказки на деякі за...
Презентация на тему ...
Підручник "Мікроклім...
Останнi огляди:
Енергія сонця стає д...
Металлические самокл...
Кухонный гарнитур – ...
Как правильно состав...
Профессии будущего и...
Популярные европейск...
Оперативные и качест...
Наш сад
•  0 коментарів• 1242 переглядів •Друк
Землі, на яких видобувають "сонячний камінь", потребують рекультивації
Землі, на яких видобувають "сонячний камінь", потребують рекультивації

Через видобуток бурштину на Україні страждають грунти, які за площею в 15 разів більші за територію Киева. Збиток від видобутку завдано не тільки лісам, а й сільськогосподарським угіддям місцевих фермерів.

Згідно з за­коном компанії, що мають ліцензії на видобуток корисних копалин, зобов"язані проводити рекультивашю земель після закінчення видобутку. Однак, у нас 90% бурштину добувають нелегально, а як відомо, змусити «чорних копачів» відновлювати грунт набагато складніше.

Ми завжди задаємо собі питання: «Як повернути зіпсованому ландшафту нове життя?» З цим питанням ми звернулися до геологів, а ті в свою чергу та в один голос заявили – потрібно рекультивувати, це не важко, а єфект буде задовільним та успішним.

Відомий на всю країну фонд «Екологія і ми» запросив професора Дербенштедта (професора Технічного університету Фрайберзької гірничої академії). Вчений на даний час вже встиг побувати в Рівненській області, де побачив видобуток бурштину по-українські.

«Люди приходят туди аб­солютно вільно, ніби думають, що такий видобуток законний. Люди не розуміють, що завдають шкоди природі», — приголомшено розповідає нам професор.

Нам він показав відео та фотографії на яких висвітлено видобуток золота в Гані (Африка), це виглядає майже так само нещадно.

У Міністерстві екології та природних ресурсів України вже не­одноразово наголошували — насувається масштабна екологічна катастрофа: «Екологи відмічають, що видо­буток бурштину відбувається помповим мето­дом, який зневоднює систему штучної меліорації і завдає значної шкоди ґрунтовим водам даного регіону». Проте людей нічого не зупиняє на шля­ху до збагачення.

Якщо почина­ти рекультивацію, тоді слід не дати мож­ливість людям, які зараз добува­ють бурштин, знову його копати. Він про­понує для початку створити пілотний проект, щоб на неве­ликій площі показати, що ланд­шафт цілком реально відновити, а сосновий ліс можна посадити заново.

«Існує два шляхи вирішення даної проблеми: або зробити ви­роблення бурштину легальним, і тоді за рахунок відрахувань видо­бувних компаній проводити ре­культивацію, або відразу прий­няти рішення про відновлення ґрунту та ландшафту», — каже професор.

Зараз від видобутку буршти­ну потерпають і аграрії: земна волога з полів йде в канали, з яких дістають бурштин, і від цьо­го псуються посіви — вони отри­мують менше вологи, ніж інші, та сохнуть. При відновленні ґрунту в таких місцях професор радить висаджувати легамінози. Це такі рослини, які беруть з повітря азот і накопичують його в грунті та повернути грунтові води.

Адже для полів необхідно, щоб рівень води в ґрунті був не ниж­че, ніж на відстані двох-трьох мет­рів від поверхні ґрунту.

Перед рекультивацією необ­хідно провести геологічну розвід­ку, щоб знати, як далеко дерева пустили коріння, який на місцевості ґрунт — більш пісочний або більш гли­нистий і як ведуть себе грунтові води. А вже після геологічної розвідки за­повнювати вибоїни, які залишають після себе старателі, обов’язково таким же ґрунтом, який був до цього. Тіль­ки тоді можна буде відновити ландшафт у такому вигляді, як і до видобутку бурштину.

Місцеві жителі самі можуть вибирати — хочуть вони, щоб на місці відкритої вибоїни було озе­ро чи ліс. Якщо ґрунтових вод досить, а всі дерева вже вирубали копачі, озеро зробити навіть дешевше. Але іноді прий­мають іншу стратегію і перекопа­ний ґрунт після видобутку ко­рисних копалин залишають без догляду, щоб під наглядом фахів­ців, які займаються природою, досліджувати такі місця, на яких вже немає життя, які саме росли­ни і тварини там поселяться пер­шими. Однак, скільки доведеться чекати рослин і тварин, невідомо.

У перший рік після видобутку необхідно очис­тити поверхню і створити рельєф, а вже на наступний — висаджувати дерева, у нашому випадку це сосни та дуби. Материалы здесь. Наступні кілька років вони потребу­ватимуть догляду та добрив. Вже через сім років дерева будуть рос­ти як єдине ціле.

Однак, якщо негайно не зай­нятися рекультивацією, в неда­лекому майбутньому ландшафт Полісся та Волині повністю пере­твориться на суцільні болота і пустелю замість соснового лісу.

Після того, як запаси бурштину будуть вичерпані, колишні ко­пачі втратять рекреаційну площу, яку могли б використовувати не тільки для видобутку, а й для сімейного відпочинку, риболовлі і оздоровлення. І незважаючи на те, що перші етапи рекультивації можна провести лише за кілька років, потрібно враховувати, що для видобутку бурштину з землі викорчовують дерева більш ніж столітньої давності. Тому і відновлення того лісу, який був до того, як прийшли копачі, забере не менше часу.

Однак не варто боятися, що такий тривалий процес обов'язко­во приречений на невдачу. В Украї­ні існує багато позитивних прикладів рекультивації, які дають надію на «одужання» землі, шо дала нам бурштин. Кілька кар'єрів зали­шилися від видобутку бурого вугілля поблизу Олександрії (Кі­ровоградська область). Тепер на Балаховський, Головківський і Михайлівський кар'єри почали приїздити рибалки. На Орджонікідзевському ГЗК (Дпіпроптровська область), якому належить 7240 га землі, — рекультивовано 5340 га. Після рекультивації Байдаківського вугільного розрізу на його території вишикувалися дачі і з'явилося озеро.

December 22 2016
Коментарі
Коментарі відсутні
Додати коментар
Щоб отримати можливість додавання коментарів, будь ласка, спочатку авторизуйтесь на сайті через власний обліковий запис.
Перекладач
Відеолекції викладачів кафедри

 http://otroke.ru/modules/instruction/page.php?id=941

Моніторинг якості повітря м. Одеса

 http://otroke.ru/modules/instruction/page.php?id=941

Публічна кадастрова карта України

 http://otroke.ru/modules/instruction/page.php?id=941

Ми в соціальних мережах:
Лічильники:
Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru