1.2) Одиниці вимірювання в астрономії.
Відстані, з якими має справу астрономія, дуже великі. Використовувати тут звичні для нас одиниці вимірювання незручно і складно. Тому для вимірювання великих відстаней в астрономії застосовують деякі інші одиниці:
3) Основи сферичної астрономії.
Розділ астрономії, який вивчає положення світил на небесній сфері, називається сферичною астрономією. Вона базується на основних положеннях сферичної тригонометрії.
4) Небесні (астрономічні) координати.
Як вже згадувалось, небесні координати – це система чисел, які визначають положення різних об’єктів на небесній сфері по відношенню до деяких площин, ліній та точок. І в залежності від того, що прийнято за основну площину і за точку відліку в астрономії використовується декілька систем небесних координат: горизонтальна, екваторіальна, екліптична, галактична.
4.2 Екваторiальна система координат.
Основною площиною в екваторiальнiй системi координат є площина небесного екватора. Полюсами даної системи є пiвнiчний i пiвденний полюси свiту. Існує двi системи екваторiальних координат: перша та друга. Маючи одну й ту ж основну площину, вони розрiзняються точками початку вiдлiку. Початком вiдлiку першої екваторiальної системи координат є верхня точка перетину небесного екватора з меридiаном, тобто пiвденна точка Q небесного екватора, а початком вiдлiку другої системи є точка весняного рiвнодення, яка позначається знаком сузiр'я Овна.
5) Добове обертання небесної сфери.
Видимий добовий рух небесних світил здійснюється по їх добових паралелях і пояснюється обертанням Землі навколо своєї осі. Протягом доби небесне світило підіймається на сході (рухаючись по добовій паралелі), досягає найвищого свого положення на небесному склепінні в момент перетину місцевого небесного меридіана й опускається до заходу.
5.3 Вид зоряного неба на різних широтах.
Через кулеподібність Землі вид зоряного неба в місцевостях з різною географічною широтою ϕ неоднаковий і визначається, як вже пояснювалось, теоремою про висоту полюса світу над горизонтом:
Загальна картина будови всесвіту
Що таке Всесвіт? Коли говорять про Всесвіт або космос, зазвичай, розуміють під цим словом оточуючий нас макросвіт: небесні тіла, їх системи, зоряний пил та інше. Тобто Всесвіт – це увесь матеріальний світ, безмежний у просторі і який розвивається з часом.
Основні елементи небесної сфери
Для визначення положення світил (зокрема Сонця) на небесній сфері необхідно встановити їхні координати. Небесні координати – це числа, які визначають положення різних об’єктів на небесній сфері по відношенню до деяких площин, ліній, точок.
|