Навігація
Зараз на сайті
Гостей: 1

Користувачів: 0

Всього користувачів: 17
Новий користувач: amaksimova
Останні статті
Моделювання врожайності ярого ячменю в україни ...
Семенова І.Г. Просторово-часовий розподіл посух...
Преимущества и недостатки компрессора с прямым ...
3). Моделювання продуктивності соняшнику в умов...
2). Вплив змін клімату на агрокліматичні умови ...
Останні завантаження
Приклад розрахунку т...
Куртенер Д. А. Усков...
Підказки на деякі за...
Презентация на тему ...
Підручник "Мікроклім...
Останнi огляди:
Якісна зерносушарка ...
Тампопечать в интерн...
Только наш копировал...
Где заказать качеств...
Яких різновидів бува...
На странице нашего и...
Интернет магазин коф...
Наш сад
Структура статей
Усі статті » 4) Бур'яни та заходи бородьби з ними. » 5) Методи визначення засміченості ґрунту насінням і вегетативними органами.
5) Методи визначення засміченості ґрунту насінням і вегетативними органами.

Кількість насіння бур’янів і органів їх вегетативного розмноження у ґрунті називають потенційною забур’яненістю поля. Для  її визначення найчастіше застосовують метод промивання ґрунтового зразка водою на ситі з отворами 0,25 мм.

Для визначення потенційної забур’яненості поля механічним методом зразки ґрунту відбирають з певного шару бурами різної конструкції восени після основного обробітку ґрунту або навесні. Зразок ґрунту складають з окремих проб, відібраних на двох діагоналях поля. За площі поля до 50 га відбирають 30 проб, 50 – 100 га — 60 проб і понад 100 га — 80 проб. З кожного зразка відбирають по дві наважки масою 500 г, з яких на ситах з отворами 0,25 мм у воді відмивають насіння бур’янів.

Відмите насіння підсушують, висипають на розбірну дошку і підраховують кількість фізично нормальних (виповнених) насінин. Після цього по 50 – 100 насінин у кількох повторностях висівають на зволожений фільтрувальний папір і пророщують в термостаті за температури плюс 20 – 26°С. Облік пророщених насінин проводять через кожні 3 – 5 днів з наростаючим підсумком.

Після закінчення пророщування в чашки наливають 10 мл 0,5%-го розчину хлорфенілтетразолію хлористого і після добової експозиції в термостаті при 20 °С, роздавлюючи оболонки, визначають за різницею в забарвленні тканин кількість мертвих і живих насінин, які перебувають у стані спокою. Якщо вміст насінини забарвлений в коричневий колір, то вона мертва, насіння в ендогенному спокої — червоного кольору, а тверде насіння в екзогенному спокої залишається з білим кольором тканини.

Щоб розрахувати кількість насіння бур’янів у досліджуваному шарі ґрунту на 1 га, результати обліку з двох півкілограмових наважок порівнюють між собою. Якщо розходження в кількості насіння не перевищує 5 %, то дані двох наважок складають і отримана сума наближено відповідатиме кількості життєздатного насіння в млн/шт./га. Кількість живого насіння (здатного до проростання і такого, що перебуває у стані спокою) характеризує загальну засміченість ґрунту насінням бур’янів, а кількість схожого насіння — потенційну забур’яненість поля на цей час.

Проте визначена засміченість ґрунту за таким методом має дещо суб’єктивний характер, оскільки під час розрахунків не береться до уваги ні вологість ґрунту, ні його щільність.

Інформація про засміченість ґрунту насінням бур’янів буде об’єктивнішою, якщо кількість насіння визначатиметься через площу бура за формулою:

площа бура

де:

Зґ.н — засміченість шару ґрунту насінням бур’янів, шт/м2;

К — кількість насіння бур’янів у зразку, шт.;

П — площа бура, см2;

Н — кількість проб, відібраних буром на полі чи ділянці, шт.;   10 000 — площа 1 см2.

Крім насіння, ґрунт засмічують і органи вегетативного розмноження бур’янів, кількість яких за потреби визначають щороку наприкінці вегетаційного періоду. Для цього на полі, забур’яненому кореневищними бур’янами, на однаковій віддалі по діагоналі виділяють 5 – 10 майданчиків площею по 0,5 м2, а для обліку коренепаросткових бур’янів — 2 – 5 майданчиків площею по 1 м2 кожний.

Кореневища вибирають, розкопуючи ґрунт на майданчику лопатою до 30 см, а кореневища, товщі за 1 мм, розбираються із визначенням їх маси, довжини та кількості бруньок з наступним їх перерахунком на одиницю довжини підземного органу бур’яну. Оцінювання засмічення ґрунту проводять за наведеною шкалою (табл. 2.2).

Таблиця 2.2. Шкала для оцінки засміченості орного шару ґрунту насінням і органами вегетативного розмноження бур’янів, млн шт./га

Шкала для оцінки засміченостіОпубліковано: Admin December 23 2013 · Категорія: 4) Бур'яни та заходи бородьби з ними. · 0 коментарів · 2525 переглядів · Друк
Коментарі
Коментарі відсутні
Додати коментар
Щоб отримати можливість додавання коментарів, будь ласка, спочатку авторизуйтесь на сайті через власний обліковий запис.
Перекладач
Ми в соціальних мережах:
Лічильники:
Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru