Навігація
Зараз на сайті
Гостей: 1

Користувачів: 0

Всього користувачів: 18
Новий користувач: PoMaH
Останні статті
Моделювання врожайності ярого ячменю в україни ...
Семенова І.Г. Просторово-часовий розподіл посух...
Преимущества и недостатки компрессора с прямым ...
3). Моделювання продуктивності соняшнику в умов...
2). Вплив змін клімату на агрокліматичні умови ...
Останні завантаження
Приклад розрахунку т...
Куртенер Д. А. Усков...
Підказки на деякі за...
Презентация на тему ...
Підручник "Мікроклім...
Останнi огляди:
Печное топливо в Укр...
Якісна зерносушарка ...
Тампопечать в интерн...
Только наш копировал...
Где заказать качеств...
Яких різновидів бува...
На странице нашего и...
Наш сад
Структура статей
Усі статті » 2) Рекомендації гідрометеорологічним станціям та постам (випуск 11, частина 2). » РОЗДІЛ 4. АГРОМЕТЕОРОЛОГІЧНІ СПОСТЕРЕЖЕННЯ У ЗИМОВИЙ ПЕРІОД
РОЗДІЛ 4. АГРОМЕТЕОРОЛОГІЧНІ СПОСТЕРЕЖЕННЯ У ЗИМОВИЙ ПЕРІОД

Спостереження за температурою, глибиною промерзання та відтавання ґрунту та висотою снігового покриву проводять на ділянках озимої зернової культури, багаторічної трави та у плодовому саду. На польових ділянках температура ґрунту визначається на глибині 3 см (вона відповідає середній глибині вузла кущіння озимих та кореневої шийки багаторічних трав). У плодовому саду температуру визначають на глибині 20 та 40 см.
Спостереження за температурою, глибиною промерзання та відтавання ґрунту та висотою снігового покриву проводять з дня настання від’ємної середньодобової температури повітря восени до поновлення вегетації зимуючих польових культур навесні, а у випадку повернення холодів – і після поновлення вегетації.
Спостереження проводять в 8-9 годин по останнім дням кожної п’ятиднівки та додатково при відсутності снігового покриву у дні, коли мінімальна температура коливається від –15оС до –20оС. Всі результати спостережень записуються у книжку КСГ-2.
Взимку для визначення температури ґрунту на глибині вузла кущіння використовують ґрунтові електротермометри АМ-29А, АМ-2М, ТЕТ-2, ТЕТ-Ц11 або максимально-мінімальний термометр АМ-17. Також водночас з установкою датчиків цих приладів встановлюють снігомірну рейку М-103.
Дія електротермометрів АМ-29А, та АМ-2М (рис.4.1) ґрунтується на властивості металів змінювати свій електричний опір у залежності від температури. З підвищенням температури опір металевого провідника збільшується, із зниженням – зменшується. Для вимірювання величини цього опору у приладі використовують рівноплечий неврівноважений міст постійного струму.
Температуру ґрунту визначають у двох діапазонах: від 5 до 45оС і від мінус 30 до 5оС. У комплект кожного приладу входить один пульт та десять датчиків. Для визначення температури ґрунту на глибині вузла кущіння рослин у двох частинах майданчика спостережень (першій та третій) встановлюють по одному датчику. Кожний датчик встановлюють на відстані не менш 5 м від ділянок, які призначені для вирубання монолітів на відрощування рослин, так, щоб під час вирубання моноліту не пошкоджувався сніговий покрив біля датчика. Місця встановлення датчиків повинні бути характерними для даної ділянки за мікрорельєфом та станом рослинності. Датчики встановлюють до промерзання верхнього шару ґрунту та не пізніше ніж через 1-2 дні після осіннього обстеження зимуючих культур.

545Рисунок 4.1 – Електротермометр ґрунтовий АМ-2М
1 – датчик, 2 – пульт, 3 – гвинт, 4 - перемикач діапазону температур,
5 – перемикач роду робіт, 6 – кришка штепселя, 7 – штепсельна вилка,
8 – кабель, 9 – штепсельна розетка, 10 – приймальна частина датчика,
11 – ручка реостату

Максимально-мінімальний термометр АМ-17 (рис. 4.2) використовується для визначення екстремальних температур ґрунту на глибині вузла кущіння, також за його допомогою можна визначати строкову температуру ґрунту.
Принцип його дії складається у тому, що при зміні температури манометрична пружина розкручується, повертає термокомпенсатор та кронштейн зі стрілкою. Перо стрілки притискається до барабана та прокреслює на ньому дугу. Крайні точки дуги показують екстремальні температури (ліва - мінімальну, права – максимальну).
Межі вимірювань температури – від мінус 30 до 30оС, похибка приладу складає ± 1оС.
Термометр встановлюють в одній з чотирьох частин ділянки спостереження (одна повторність) на відстані не менш 5 м від ділянок спостережень. Вимоги для місця розташування приладу такі, як і при вимірюваннях за допомогою термометра АМ-29М.
Інструментальне визначення глибини промерзання ґрунту проводять за допомогою спостереження за проникненням у ґрунт нульової температури. Ці спостереження проводять за допомогою мерзлотоміру АМ-21 (рис. 4.3). Його дія основується на властивості дистильованої води замерзати чи відтавати при температурі 00С та нижче.
Для визначення глибини промерзання ґрунту прощупують замерзлий стовпчик води у гумовій трубці, яка поміщається у ґрунт: нижню межу замерзлого стовпчика приймають за глибину промерзання ґрунту, верхню – за глибину відтавання.


knРисунок 4.2 – Зовнішній вигляд (а) та схема (б) термометра АМ-17
1 - термобалон, 2 – з’єднувальний капіляр, 3 – манометрична пружина,
4 – біметалевий компенсатор, 5 – кронштейн із стрілкою та пером, 6 – аретир стрілки,
7 – барабан, 8 – шкала, 9 – аретир шкали, 10 – металева оболонка кабелю, 11 – кришка приладу, 12 - фіксуючий зуб, 13 – ручка-фіксатор, 14 – корпус, 15 - зубці


Мерзлотоміри випускають двох типів: для вимірювання глибини промерзання ґрунту до 150 см та від 150 до 300 см. Таке розділення пояснюється тим, що подовжити гумову трубку до 300 см не можна, так як вона легко псується при замерзанні. Тому подовжують дерев’яну штангу (або шнур), до якої прикріпляють гумову трубку.

16
Рисунок 4.3 – Мерзлотомір АМ-21
1 – гумова трубка з ніпелями на кінцях, 2 – шнур, 3 – гільза,
4 – ковпачок з кільцем, 5 – захисна вінілова трубка
Мерзлотоміри установлюють у двох частинах ділянки спостережень (дві повторності) так, щоб вони знаходились на відстані не менше 5 м від ділянок, які призначені для вирубання монолітів і не більш 1 – 2 м від місця розташування датчиків електротермометрів або термометра АМ-17. Мерзлотомір установлюють водночас з установкою датчиків термометрів АМ-2М, АМ-29А, ТЕТ-2, ТЕТ-Ц11, АМ-17 та снігомірної рейки.Коментарі
Коментарі відсутні
Додати коментар
Щоб отримати можливість додавання коментарів, будь ласка, спочатку авторизуйтесь на сайті через власний обліковий запис.
Перекладач
Ми в соціальних мережах:
Лічильники:
Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru