Навігація
Зараз на сайті
Гостей: 1

Користувачів: 0

Всього користувачів: 18
Новий користувач: PoMaH
Останні статті
Моделювання врожайності ярого ячменю в україни ...
Семенова І.Г. Просторово-часовий розподіл посух...
Преимущества и недостатки компрессора с прямым ...
3). Моделювання продуктивності соняшнику в умов...
2). Вплив змін клімату на агрокліматичні умови ...
Останні завантаження
Приклад розрахунку т...
Куртенер Д. А. Усков...
Підказки на деякі за...
Презентация на тему ...
Підручник "Мікроклім...
Останнi огляди:
Печное топливо в Укр...
Якісна зерносушарка ...
Тампопечать в интерн...
Только наш копировал...
Где заказать качеств...
Яких різновидів бува...
На странице нашего и...
Наш сад
Структура статей
Усі статті » 2) Рекомендації гідрометеорологічним станціям та постам (випуск 11, частина 2). » 3.6 Спостереження за випаровуванням з поверхні ґрунту
3.6 Спостереження за випаровуванням з поверхні ґрунту

Метод ґрунтових випарників складається у тому, що випаровування з ґрунту між строками спостережень визначають по зміні ваги ґрунтового моноліту, який поміщають у випарник, з врахуванням опадів, що випали за той же період часу та кількості води, що просочилась через моноліт.

Зміну ваги ґрунтового моноліту визначають важенням випарника на механічних вагах або гідростатичним важенням. Опади виміряються за допомогою польового дощоміру. Випарники, які важать на механічних вагах, називаються ваговими випарниками. На агрометстанціях застосовують ґрунтові випарники ГГІ-500-50 (площа 500 см2, висота 50 см) або ГГІ-500-100 (площа 500 см2, висота 100 см).

Також застосовують гідравлічний випарник ГГВ, який є найбільш досконалим приладом для вимірювання випаровування. Це досить складний прилад, в якому ґрунтовий моноліт масою 400 кг з випарною поверхнею 2000 см2 поміщено у поплавок, що знаходиться у баку з водою. Глибина занурення моноліту змінюється в залежності від випаровування. Будову випарника ГГІ-500-50 подано на рис.3.8.

JGBU

Він складається з внутрішнього циліндру (1), дна внутрішнього циліндру (2), водозбірної посудини (3), клямки (4), планки (5), двох ручок (6), зовнішнього циліндру-гнізда (7), двох підйомних гачків (8), вушок (9) та підпірок (10). У внутрішній циліндр поміщають ґрунтовий моноліт з непорушеною структурою.

Зовнішній циліндр є гніздом для внутрішнього циліндру. У залежності від виду поверхні ґрунту, кліматичної зони та призначення ґрунтові випарні майданчики діляться на 4 типи. Тип 1 призначається для вимірювання сумарного випаровування з парового поля або цілини. Тип 2 використовується для вимірювань у зоні надзволоження та достатнього зволоження. Тип 3 призначається для вимірювання випаровування у зоні недостатнього зволоження. Тип 4 організується для вивчення добового ходу і добових величин сумарного випаровування з ґрунту з розділенням останнього на транспірацію та випаровування під рослинним покривом. Обладнання ґрунтового випарного майданчика визначається його типом.

Кількість вагових випарників передбачається виходячи з двохкратної повторності спостережень над випаровуванням. На ґрунтових випарних майданчиках проводяться такі спостереження: спостереження над сумарним випаровуванням, спостереження над випаровуванням під рослинним покривом, спостереження за опадами по дощомірам, спостереження за просочуванням води через ґрунтові моноліти у випарниках, агрометеорологічні спостереження, інструментальні визначення вологості ґрунту, фенологічні спостереження, візуальні спостереження за станом поверхні ґрунту, спостереження за проведенням польових сільськогосподарських робіт.

Спостереження починаються навесні, після сходу снігового покриву, з моменту переходу ґрунту до "добре зволоженого стану". Спостереження проводять до промерзання ґрунту на глибину більше 5 см восени чи до моменту утворення стійкого снігового покриву. На полях з посівами озимих культур спостереження починають восени, після сівби озимих, продовжують до припинення вегетації та поновлюють навесні.

При цьому в осінній період з озимих виміряють за допомогою двох випарників ГГІ – 500-50 тільки сумарне випаровування; з початку весни на полі з озимою культурою виміряють як сумарне випаровування, так і випаровування з ґрунту під рослинним покривом.

На полях з посівами ярих культур з початку весни до масового настання фази третього листа виміряється за допомогою двох випарників ГГІ-500-50 тільки сумарне випаровування; з моменту масового настання фази третього листа виміряється як сумарне випаровування, так і випаровування з ґрунту під рослинним покривом. Після збирання врожаю ярих чи озимих культур проводять спостереження за допомогою двох випарників ГГІ-500-50.

На випарних ділянках першого типу у зоні надзволоження та достатнього зволоження відбір ґрунтових монолітів у випарники проводять один раз на місяць, 26-го числа. На ділянках першого типу у зоні недостатнього зволоження – два рази на місяць (1 та 16-го числа). На ділянках типу 2 – три рази на місяць (6, 16, 26-го числа).

На ділянках типу 3: випарник ГГІ-500-50 – три рази на місяць, випарник ГГІ-500-100 – один раз на рік, до сівби культури. На ділянках типу 4: гідравлічні випарники один раз на рік, до сівби культури; випарники ГГІ-500-50 – три рази на місяць. Важення випарників ГГІ проводять через 5 днів: 1, 6, 11, 16, 21, 26-го числа, у 7–9 годин ранку. Гідравлічні випарники зважують три рази на добу: в 7, 13 та 19 годин.



Коментарі
Коментарі відсутні
Додати коментар
Щоб отримати можливість додавання коментарів, будь ласка, спочатку авторизуйтесь на сайті через власний обліковий запис.
Перекладач
Ми в соціальних мережах:
Лічильники:
Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru