Навігація
Зараз на сайті
Гостей: 1

Користувачів: 0

Всього користувачів: 18
Новий користувач: PoMaH
Останні статті
Огляд метеорологічних та синоптичних умов по Од...
Опис метеорологічних та синоптичних умов по Од...
Agrotorg.in.ua - лучший помощник агронома
Правила посадки плодовых деревьев.
Все що потрібно знати про досходові гербіциди.
Останні завантаження
Приклад розрахунку т...
Куртенер Д. А. Усков...
Підказки на деякі за...
Презентация на тему ...
Підручник "Мікроклім...
Останнi огляди:
Лучшие мотоблоки в У...
Системный фунгицид: ...
Растущий — светодиод...
Что сажать после под...
Техника для заготовк...
LED лампы для растений
Как правильно выбира...
Наш сад
Структура статей
Усі статті » 3) Сівозміни. » Основні поняття і визначення
Основні поняття і визначення

У практиці сільськогосподарського виробництва польові рослини можуть вирощуватись у вигляді монокультури, беззмінної культури і в сівозміні.

Монокультурою називають єдину культуру, яку вирощують у господарстві на всій площі орних земель.

Беззмінною називають сільськогосподарську культуру, яку тривалий час вирощують на тій самій площі поза сівозміною, а посів такої культури — беззмінним.

Якщо культури вирощуватимуться на одному і тому са­мому полі не довше 8 років, то такі культури називають повторними.

Сівозміна це чергування сільськогосподарських культур (а за потреби і чистого пару) в часі і на території, але рідше — тільки в часі.

Для забезпечення їх чергування на території всю земельну площу сівозміни розділяють на окремі поля (рівновеликі за площею або близькі до неї ділянки орної землі), на яких щороку почергово вирощуються культури сівозміни та розміщується чистий пар. Вважається за правило на окремих полях сівозміни планувати вирощування тільки одного виду культур. Коли ж на полі в один рік доводиться розміщувати кілька видів культур окремими масивами, то таке поле сівозміни називається збірним.

Перелік сільськогосподарських куль­тур і парів у порядку їх чергування в сівозміні називається схемою сівозмі­ни. При правильному чергуванні в сівозміні культури і пар повертаються на те саме поле через певну кількість років. Інтервал часу, протягом якого сільськогосподарські культури і пар проходять через кожне поле послідов­но, за передбаченою схемою, називається ротацією сівозміни. Тривалість ротації, як правило, дорівнює кількос­ті полів у сівозміні. Наприклад, в 10-пільній сівозміні ротація триває 10 років. Зміну культур у всіх полях зображують у таблиці, яку називають ротаційною. Така таблиця — це план розміщення культур і чистого пару на полях і по роках на період ротації.

За видом продукції розрізняють польові, овочеві і плодоягідні культури. Польові культури, в свою чергу, за способом вирощування поділяють на просапні (висіяні пунктирним, квадратно-гніздовим і стрічковим способом із шириною міжрядь чи міжстрічкових відстаней, що дають змогу обробляти ґрунт при догляді за рослинами під час їх вегетації) і культури суцільної сівби (висіяні розкидним або рядковим способом із вузькими міжряддями); за видом продукції — на зернові (в тому числі бобові), технічні і кормові, а за тривалістю життєвого циклу — на однорічні, дворічні і багаторічні.

Якщо сільськогосподарська культура займає поле більшу частину вегетаційного періоду і використовується для отримання основної продукції (зерна, коренеплодів, насіння тощо), то вона називається основною. Коли ж сільськогосподарська культура збирається на зелену масу чи сіно до першої половини літа, її називають парозаймаючою. До них належать озимі на зелений корм, багаторічні трави на один укіс, вико-горохо-вівсяні сумішки, кукурудза у фазі викидання волоті тощо.

Поле, на якому вирощуються парозаймаючі культури, називається зайнятим паром. Видозміною зайнятого пару є сидеральний пар — поле, на якому вирощуються парозаймаючі культури на зелене добриво.

Крім зайнятих розрізняють і чисті пари — поле, вільне від сільськогосподарських культур протягом майже всього вегетаційного періоду. Чистий пар, у свою чергу, поділяють на чорний (основний обробіток під який виконується в літньо-осінній період у рік збирання попередника) і весняний (основний обробіток під який виконується навесні у рік парування поля), або як його ще називають ранній. Серед чистого пару можна виділити кулісний, на якому окремими рядами чи смугами впоперек пануючих вітрів вирощуються протягом літньо-осіннього періоду рослини високорослих культур для зменшення сили вітру в приземному шарі та як засіб снігозатримання.

Коли ж сільськогосподарська культура в сівозміні на одному і тому самому полі вирощується підряд два і більше років, то вона називається повторною, а посів такої культури — повторним. Сівозміни складаються з окремих сівозмінних ланок, які включають дві-три культури або чистий пар і одну-дві культури в послідовності, передбаченій схемою сівозміни. Як правило, ланка сівозміни складається з попередника озимини, самої озимини і наступної за нею культури. У польовій сівозміні можуть бути такі ланки: парові (наприклад, чистий або зайнятий пар — озима пшениця — цукрові буряки), трав’яні (багаторічні трави — озима пшениця — цукрові буряки) і непарові (горох, кукурудза на силос — озима пшениця — цукрові і кормові буряки, картопля, кукурудза, соняшник тощо).

Правильні сівозміни — важлива складова частина системи землеробства. Вони є основою, на якій ґрунтуються системи обробітку ґрунту, удобрення і захист вирощуваних куль­тур від бур'янів, шкідників і хвороб, а ґрунту — від різних видів ерозії.

Залежно від реакції на повторне ви­рощування культури поділяються на такі групи:

1)   дуже чутливі, урожайність яких у повторних посівах або при частому поверненні  на  попереднє місце різко знижується (цукрові буряки, льон-довгунець, соняшник);

2)   середньочутливі, урожайність яких    при    повторному вирощуванні знижується   мало   і   при   правильній агротехніці їх можна    вирощувати 2   роки   підряд   (озимі   зернові,  овес, ячмінь);

3)   малочутливі, здатні забезпечува­ти досить високий   врожай   протягом кількох років при повторному вирощу­ванні   (бавовник,   картопля,   коноплі, кукурудза, рис).Опубліковано: Admin October 28 2012 · Категорія: 3) Сівозміни. · 0 коментарів · 4570 переглядів · Друк
Коментарі
Коментарі відсутні
Додати коментар
Щоб отримати можливість додавання коментарів, будь ласка, спочатку авторизуйтесь на сайті через власний обліковий запис.
Перекладач
Публічна кадастрова карта України

 http://otroke.ru/modules/instruction/page.php?id=941

Моніторинг якості повітря м. Одеса

 http://otroke.ru/modules/instruction/page.php?id=941

Ми в соціальних мережах:
Лічильники:
Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru