Навігація
Зараз на сайті
Гостей: 1

Користувачів: 0

Всього користувачів: 17
Новий користувач: amaksimova
Останні статті
Моделювання врожайності ярого ячменю в україни ...
Семенова І.Г. Просторово-часовий розподіл посух...
Преимущества и недостатки компрессора с прямым ...
3). Моделювання продуктивності соняшнику в умов...
2). Вплив змін клімату на агрокліматичні умови ...
Останні завантаження
Приклад розрахунку т...
Куртенер Д. А. Усков...
Підказки на деякі за...
Презентация на тему ...
Підручник "Мікроклім...
Останнi огляди:
Якісна зерносушарка ...
Тампопечать в интерн...
Только наш копировал...
Где заказать качеств...
Яких різновидів бува...
На странице нашего и...
Интернет магазин коф...
Наш сад
Структура статей
Усі статті » 15) Агрометеорологічні розрахунки » Фенологічні прогнози: Методи прогнозів фаз розвитку плодових культур.Методи прогнозів строків цвітіння сіяних та лугових трав.
Фенологічні прогнози: Методи прогнозів фаз розвитку плодових культур.Методи прогнозів строків цвітіння сіяних та лугових трав.

Визначення строків цвітіння трав має велике виробниче значення, так як в період цвітіння починається збирання трав на сіно. Необхідні чіткі системы мониторинга транспорта, щоб забезпечити своєчасний збір і вивіз цього важливого продукту. Трави – конюшина, люцерна, еспарцет на початку цвітіння; тимофіївка, лисохвіст та інші –на початку колосіння дають найбільш цінне за харчовими якостями сіно.

Пізніше – трави грубішають, гублять харчову цінність, а покіс погано відростає і не дає подальших укосів. Тому дуже важливо знати дати настання цвітіння трав.

Вимоги трав до температурного режиму неоднакові. Показниками потреб трав у теплі є суми температур за період відновлення вегетації – цвітіння. Біологічний мінімум розвитку трав – 5°С. У залежності від комплексу погодних умов вегетаційного періоду і різної агротехніки суми температур змінюються для різних трав і навіть для однієї і тієї ж трави. Крім того, є трави одноукісні – пізньостиглі і ранньостиглі – двоукісні. До таких відноситься конюшина.

Велика різноманітність сортів (місцевих та селекційних) викликає великі труднощі у встановлені конкретних показників, які б або мало змінювались, або зовсім не змінювались.

Таблиця – Суми ефективних температур від початку вегетації до початку цвітіння бобових трав

Райони Суми ефективних температур вище 5°С
   Одноукіна Конюина
 Північний Захід Росії, Білорусь, Республіка Балтії  400-430
 Захід України  430-450

 Центральна чорноземна і нечорноземна зони, південно-східні райони Білорусі, північ України

 450-470
   Одноукісна Конюшина
 Північні райони Росії  430-450
 Республіка Балтії і центральна нечорноземна зона Росії,північно-західні області  520-610 (місцеві сорти 550°)
 Центральні чорноземні райони

 ранні – 550

середньостиглі – 580

пізньостиглі – 620

 

Люцерна

 На ЕЧ СНД  
 Сорти: Херсонька  400
 Слов'янська  430
 Синя Гібридна  450
Манигська 475
В Середній Азії 620
Еспарцет 300

Дослідженнями А.М. Могильової, А.В. Дев'яткової та Н.В. Савинського встановлені значення сум ефективнихи температур за період від відновлення вегетації до початку для одноукосних та
двоукосних сортів конюшини, люцерни синьої. Для еспарцету ці суми встановлені І.Г. Сабініною та Р.І. Осокіною.
Злакові трави – тимофіївка, типчак, луговий лисохвіст, тонконіг луговий та інші найчастіше зустрічаються на суходолах, низинних та повеневих луках.
Для злакових трав найбільш раціональні строки сінокосу співпадають з датами колосіння – цвітіння. Оскільки трави майже завжди зустрічаються в суміші, то строки їх цвітіння залежать від переважності виду трави у травостої, від типу луків та умов погоди.
Дослідженнями А.М. Могильової встановлено, що якщо на полі переважно тимофіївка, то цвітіння наступає при сумі ефективних температур вище 5°С – 470°С; якщо переважає типчак луговий, то – 450°С, тонконіг луговий або трясяниця збірна – 400° С, лисохвіст – 350°С.
Суми температур для цвітіння злакових трав на низинних луках на 30 – 50°С більше, ніж на суходолах.

Техніка складання прогнозу цвітіння трав

Техніка складання прогнозу строків цвітіння сіяних і лугових трав однакова. Завчасність складає від 20 до 30 діб.
1. Для складання прогнозу необхідно виписати фактичні дані:
- фактичні дати відновлення вегетації, або дату переходу середньої за добу температури повітря через 5°С навесні;
- ознайомитися з синоптичним прогнозом погоди і визначити очікувану температуру повітря;
– визначити сорти трав, які складаються переважну більшість (%);
– визначити з таблиці суми температур, які необхідні для початку цвітіння трав.
2. Від дати відновлення вегетації, починаючи з наступного дня підраховується сума ефективних температур. До дати складання прогнозу підрахунок виконується за фактичними даними температури повітря, після дати складання прогнозу – за очікуваними. Підрахунок проводиться до дати, поки не набереться сума температур, необхідна для цвітіння трав. Якщо прогноз погоди відсутній, то розрахунки виконуються за значеннями середньої багаторічної температури повітря.

Прогноз перезимівлі багаторічних трав  в Україні

Перезимівля багаторічних трав залежить від агрометеорологічних умов, які складаються у зимовий період, та від стану рослин перед припиненням вегетації.

Питання перезимівлі багаторічних трав складніше, ніж перезимівлі озимих культур. Окрім посівів поточного року є посіви минулих (2 – 3) років сівби. Розвиток і біологічний стан таких рослин різко відрізняється. Крім того, на них накладається вплив погоди різних років теплої і холодної пори року.
Зрідженість посівів і загибель рослин взимку спостерігається внаслідок вимерзання, вимокання, випрівання, витискання та льодової кірки. Стійкість рослин до цих факторів у польових умовах проявляється у  дії сполучених їх або в результаті дії одного фактора.

На території України багаторічні трави займають 7% загальної площі орної землі. У кормовому балансі країни питома вага їх значна – вони займають 25 % площі всіх кормових культур. В
останні роки площі під кормовими травами в Україні постійно збільшуються.
Агрометеорологічні умови вирощування багаторічних кормових трав вивчені недостатньо. Найбільш широко освітлене це питання в роботах Г.І.Страшної. Але її дослідження виконані в основному для
районів Росії. Недостатнє вивчення агрометеорологічних умов вирощування кормових трав та їх перезимівлі пов’язані з відсутністю матеріалів спостережень.

Наукові дослідження по розробці методів оцінки перезимівлі багаторічних трав на Україні виконували В.М. Лічикакі та І.Г. Грушка. Їх дослідження стали основою при розробці методу прогнозу умов перезимівлі багаторічних трав.Опубліковано: Admin June 04 2015 · Категорія: 15) Агрометеорологічні розрахунки · 0 коментарів · 2020 переглядів · Друк
Коментарі
Коментарі відсутні
Додати коментар
Щоб отримати можливість додавання коментарів, будь ласка, спочатку авторизуйтесь на сайті через власний обліковий запис.
Перекладач
Ми в соціальних мережах:
Лічильники:
Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru