Навігація
Зараз на сайті
Гостей: 2

Користувачів: 0

Всього користувачів: 18
Новий користувач: PoMaH
Останні статті
Моделювання врожайності ярого ячменю в україни ...
Семенова І.Г. Просторово-часовий розподіл посух...
Преимущества и недостатки компрессора с прямым ...
3). Моделювання продуктивності соняшнику в умов...
2). Вплив змін клімату на агрокліматичні умови ...
Останні завантаження
Приклад розрахунку т...
Куртенер Д. А. Усков...
Підказки на деякі за...
Презентация на тему ...
Підручник "Мікроклім...
Останнi огляди:
Печное топливо в Укр...
Якісна зерносушарка ...
Тампопечать в интерн...
Только наш копировал...
Где заказать качеств...
Яких різновидів бува...
На странице нашего и...
Наш сад
Структура статей
Усі статті » 13) З.А. Міщенко, Г. В. Ляшенко "Мікрокліматологія" » 1.3.1 Приведення ультракоротких мікрокліматичних спостережень до довгого ряду.
1.3.1 Приведення ультракоротких мікрокліматичних спостережень до довгого ряду.

       В основі приведення ультракоротких рядів мікрокліматичних спостережень до норми лежить метод різниць або відхилень. В загальній кліматології обмежуються обчисленням середньої різниці або відхилення за період одночасних спостережень на основній (реперній) станції і станції, дані якої необхідно привести. При цьому виходять з того, що ця середня величина для більшості випадків буде й найбільш точною характеристикою. Для встановлення характерної різниці за незначної кількості випадків, який має місце при використанні даних мікрокліматичних. спостережень, такий спосіб не є коректним.

       Приведення до норми ультракоротких рядів мікрокліматичних спостережень базується на врахуванні залежності мінливості   мікрокліматичних параметрів, по-перше, від погодних умов і, по-друге, ймовірності цих погодних умов, встановленої за довгий ряд спостережень. Вперше цей метод був застосований С.А.Сапожніковою [105] при обробці даних спостережень над мінімальною температурою повітря взимку в Субтропічній зоні західної Грузії. Ці спостереження проводилися впродовж однієї зими (січень-лютий) 1934 року в різних місцеположеннях рельєфу. В результаті приведення даних мікрокліматичних спостережень в різних місцеположеннях було отримано за кожну добу значення мінімальних температур повітря (Тм), за допомогою яких дана оцінка морозонебезпечності території для субтропічних культур.

За цим методом після знаходження різниці або відношення величин мікрокліматичних показників в різних місцеположеннях рельєфу і на основній (реперній) метеостанції визначають ймовірність типів погоди по  хмарності за такими градаціями: хмарна (8-10 балів) і безхмарна (4-7 балів), і відповідне значення середнього із абсолютних мінімумів  температурі повітря. Величина ж середнього із абсолютних мінімумів температури повітря визначається як середня зважена величина за формулою:

ΔTmin = n*ΔTmbx+m*ΔTmxm/ n+m

де:

ΔTmin   - різниця між мінімальною температурою повітря взимку (в середньому) в певному місцеположенні і на метеостанції та ймовірність років з абсолютним мінімумів температури повітря відповідно з безхмарною і хмарною погодою.      

Розрахунок середнього із абсолютних мінімумів температури повітря в різних місцеположеннях визначають за формулою:

T′m= Tm ± ΔT′m

де:

T′m - значення середнього із абсолютних мінімумів температури повітря на реперній метеостанції;

ΔT′m - різниця між цими ж показниками на певному місцеположенні і на метеостанції.

В табл. 1.3 наведено приклад розрахунку різниці між мінімальною температурою на верхній частині схилу і метеостанції Анасеулі в середньому за усі дні (сер.), за безхмарні дні (бхм) і за хмарні дні (хм).

Таблиця 1.3 – Середня різниця мінімальних температур повітря взимку в Західній Грузії (МС Анасеулі).

  Роки    ∆Тм ( січень)     ∆Тм  ( лютий)
сер  бхм  хм  сер  бхм  хм
1930-1931   4.3  5.9  2.3  3.8  5.0  1.9
 1931-1932  2.4  5.3  0.9  1.7  5.2  1.0
 1932-1933  3.3  5.9  1.5  3.3  5.4  1.3
 1933-1934  4.0  5.8  2.8  2.8  5.0  0.8
 1934-1935  3.5 6.5   0.5  3.6  5.2  0.6

Крім хмарності на рівень температури повітря має вплив швидкість вітру, тому для розрахунку мікрокліматичних показників в різних місцеположеннях рельєфу і на основній (реперній) метеостанції визначають ймовірність типів погоди не тільки за хмарністю, а й за  швидкістю вітру. Тоді величина середнього із абсолютних мінімумів температури повітря буде визначатися як середня зважена величина за формулою:

ΔT′m= n1 * ΔTмбх + n2Tмбх +m1 ΔTмбв + m2 * ΔTмв / n1+n2+m1+m2                                        (1.3)

де:

n1 і n2 - ймовірність років відповідно з безхмарною погодою зі слабким (V ≤ 3 м ·с-1) і сильним (V > 3 м ·с-1) вітром;

m1 і m2 – теж з хмарною погодою.

Метод різниць значення показників застосовують для знаходження параметрів мікрокліматичної мінливості показників термічного режиму дня та ночі, показників морозо- і заморозконебезпечності. Для показників радіаційного та вітрового режиму і умов зволоження більше поширення має спосіб відношень або відхилень. Так, наприклад, прив’язка показників зволоження (випаровуваності, випаровування, запасів вологи у ґрунті) виконується шляхом знаходження коефіцієнтів їх відхилення в певному місцеположенні від зволоження на метеостанції або для реперного типу ґрунту:

K‘W = Wc/Wp                                                   (1.4)

де:

Wc і Wp – відповідно запаси вологи у ґрунті в певному місцеположенні і на на рівному місці.

Розрахунок багаторічних значень запасів вологи у ґрунті в певному місцеположенні виконується за формулою:

W‘= Wp * K‘w                                                (1.5)

Приведення значень епізодичних даних до довгого ряду бажано виконувати з урахуванням сезонів року. В табл. 1.3 наведено приклад розрахунку запасів продуктивної вологи ґрунту у шарі 0-50 см. Внаслідок дворічних спостережень отримано значення Kw. За даними найближчої агрометстанції,  розташованої на рівному місці, вони становлять 85 мм, тобто обмеженніі диапазоном 75-100 мм. Шляхом перемноження цієї величини на Kw для різних місцеположень, знаходять величину запасів вологи у ґрунті.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Опубліковано: Admin February 06 2014 · Категорія: 13) З.А. Міщенко, Г. В. Ляшенко "Мікрокліматологія" · 0 коментарів · 1978 переглядів · Друк
Коментарі
Коментарі відсутні
Додати коментар
Щоб отримати можливість додавання коментарів, будь ласка, спочатку авторизуйтесь на сайті через власний обліковий запис.
Перекладач
Ми в соціальних мережах:
Лічильники:
Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru