Навігація
Зараз на сайті
Гостей: 1

Користувачів: 0

Всього користувачів: 17
Новий користувач: amaksimova
Останні статті
Моделювання врожайності ярого ячменю в україни ...
Семенова І.Г. Просторово-часовий розподіл посух...
Преимущества и недостатки компрессора с прямым ...
3). Моделювання продуктивності соняшнику в умов...
2). Вплив змін клімату на агрокліматичні умови ...
Останні завантаження
Приклад розрахунку т...
Куртенер Д. А. Усков...
Підказки на деякі за...
Презентация на тему ...
Підручник "Мікроклім...
Останнi огляди:
Якісна зерносушарка ...
Тампопечать в интерн...
Только наш копировал...
Где заказать качеств...
Яких різновидів бува...
На странице нашего и...
Интернет магазин коф...
Наш сад
Структура статей
Усі статті » 9) Короткий словник-довідник з Історії України. » 28) Я.
28) Я.

Явище – усякий видимий вияв чого-небудь у формі змін, реакцій,  наочних фактів та ін. [сутність і явище – філософські категорії: сутність –  це внутрішній зміст предмета, що виражається в єдності всіх його різноманітних властивостей і відношень; явище – той чи інший вияв предмета, зовнішні форми його існування; у пізнанні виступають як ступені осягнення  розумом предмета (від явища – до сутності)].

Язичество – релігія, заснована на поклонінні багатьом богам, ідолопоклонство [поклоніння ідолам (статуям) як божествам].

Ярослав Мудрий (980-1054рр.) – великий князь київський у 1019-1054рр.; син князя Володимира Святославича й полоцької княжної Рогнеди, котру Володимир силоміць взяв  собі дружиною, убивши її батька  і братів. Вже в підліткових і юнацьких літах батько призначав Ярослава своїм намісником на Ростово-Суздальській землі, а потім й у Новгороді Великому. 1010р.  в лісовому краї північно-східної Русі він заснував м.Ярославль.  Відтоді, коли помер батько, Ярослав лише через чотири роки почав  княжити у Києві після жорстокої боротьби за владу з братами, в перебігу якої загинули князі Борис, Гліб, Святополк і Святослав. Невдовзі Ярославу довелося погодитися із своїм братом Мстиславом, що княжив в Чернігові, розділити між собою по Дніпру Південну Русь; і тільки зі смертю Мстислава (1036р.) Ярослав став самовладцем всієї Київської Русі. Ярослав зміцнив єдність і централізацію держави, а низкою переможних походів убезпечив її кордони. Поліпшенню оборони західних кордонів сприяло і заснування на честь імені князя Ярослава та його християнського імені Георгія (Юрія) міст: Ярослава (нині місто в Польщі) на р. Сан і Юр,єва (нині м.Тарту в Естонії). Ярослав продовжив діяльність батька у справах фортифікації південних рубежів держави: будувалися грандіозні земляні оборонні споруди (“змійкові вали”), а також міста на р.Рось – Корсунь (нині м.Корсунь-Шевченківський на Черкащині) та ін. В 1036р. біля валів Києва він завдав вирішальної поразки печенізьким ордам. У часи князювання Ярослава сформувалася велика Давньоруська держава, котра своїми кордонами простягалася від Фінської затоки до Кавказу, від середньої Волги до Вісли (під Краків) і Тиси (в Закарпатті). Повністю зламано місцевий сепаратизм, удосконалено державний апарат. З іменем Ярослава пов’язаний розквіт давньоруської культури, писемності й наукових знань. За любов до книжок і науки та вміле управління державою його прозвали в народі “Мудрим”. Він доклав багато зусиль до створення першого на Русі писемного зведення законів  “Руська Правда”. За Ярослава споруджено Софійський собор, Києво-Печерський монастир багато інших архітектурних споруд, Золоті ворота – головну браму Києва. Ярослав Мудрий встановив дипломатичні зв’язки з багатьма країнами Європи. Ці зв’язки, союзи закріплювалися династичними шлюбами: через своїх дочок і синів Ярослав поріднився: з королівськими дворами Німеччини, Норвегії, Угорщини, Швеції, Франції, з імператорським двором Візантії та ін.Опубліковано: Admin January 09 2014 · Категорія: 9) Короткий словник-довідник з Історії України. · 0 коментарів · 1420 переглядів · Друк
Коментарі
Коментарі відсутні
Додати коментар
Щоб отримати можливість додавання коментарів, будь ласка, спочатку авторизуйтесь на сайті через власний обліковий запис.
Перекладач
Ми в соціальних мережах:
Лічильники:
Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru