Навігація
Зараз на сайті
Гостей: 2

Користувачів: 0

Всього користувачів: 17
Новий користувач: amaksimova
Останні статті
Моделювання врожайності ярого ячменю в україни ...
Семенова І.Г. Просторово-часовий розподіл посух...
Преимущества и недостатки компрессора с прямым ...
3). Моделювання продуктивності соняшнику в умов...
2). Вплив змін клімату на агрокліматичні умови ...
Останні завантаження
Приклад розрахунку т...
Куртенер Д. А. Усков...
Підказки на деякі за...
Презентация на тему ...
Підручник "Мікроклім...
Останнi огляди:
Якісна зерносушарка ...
Тампопечать в интерн...
Только наш копировал...
Где заказать качеств...
Яких різновидів бува...
На странице нашего и...
Интернет магазин коф...
Наш сад
Структура статей
Усі статті » 4) Бур'яни та заходи бородьби з ними. » 2) Біологічні особливості бур'янів.
2) Біологічні особливості бур'янів.

Бур'яни добре пристосовані до посівів культурних рослин. Ефективна боротьба з бур'янами можлива при глибокому вивченні їх біології, періодів життя. Висока насіннєва продуктивність бур’янів гарантує виживання рослин у несприятливих умовах навколишнього середовища.

Як зазначено у науковій літературі, кількість бур’янів з насіннєвою продуктивністю одного екземпляра від 100 до 250 насінин, що наближається до насіннєвої продуктивності культурних рослин, порівняно невелика і становить 14,5 % загальної кількості. Частка бур’янів з насіннєвою продуктивністю від 250 до 2500 насінин досягає 42,2 %, від 2500 до 25 000 — 36,7 % і від 25 000 до 750 000 і більше — 6,6%. Багато бур'янів здатні до вегетативного розмноження і відновлення за допомогою кореневищ (пирій повзучий, свинорий пальчастий, хвощ польовий), коренепаростків (березка польова, осот рожевий і жовтий, гірчак степовий звичайний) та. інших органів.

Але в процесі еволюції у бур'янів виробився тривалий період (недружність) проростання насіння внаслідок так званого періоду біологічного спокою. Таке пристосування забезпечує зберігання життєздатності насіння в несприятливих умовах. Водночас насіння багатьох бур'янів проростає не досягнувши навіть повної стиглості (березка польова, буркун жовтий, гри¬цики, лобода біла, мишій зелений) Крім цього, насіння бур’янів характеризується високою життєздатністю і довговічністю.

З утвореної бур’янами значної кількості насіння 60 – 80 % залишається життєздатним. Навіть скошені у фазі цвітіння бур’яни формують від 11 до 61 % життєздатного, хоч і недостиглого насіння. Такою самою життєздатністю відзначається насіння бур’янів, які передчасно закінчили вегетаційний цикл. На відміну від культурних рослин насіння бур’янів довгий час зберігає схожість у ґрунті.

Бур'яни мають різні пристосування для поширення. З частини бур'янів (завдяки особливостям будови плода) насіння розкидається далеко від материнської рослини (горошок мишачий), насіння інших заривається в грунт на глибину 10—20 см внаслідок скручування і розкручування остюків при зміні вологості повітря і ґрунту (вівсюг). Грицики, гірчиця польова, бромус житній, які ростуть серед хлібних злаків, формують насіння до їх збирання або одночасно з ним, засмічуючи грунт і посівний матеріал. Насіння бур'янів поширюється також тваринами, птицями і навіть людиною завдяки наявності спеціальних пристосувань (гачків, якірців, зачіпок, шпильок тощо).

На поля насіння бур'янів заноситься з гноєм, талими, дощовими і поливними водами. Потрапляючи в корм тваринам, плоди бур'янів не перетравлюються в шлунку, що збільшує засміченість полів при внесенні свіжого гною. Значною мірою поширенню бур'янів сприяє вітер, особливо у степовій зоні. Важливою особливістю насіння бур'янів є й те, що воно проростає тільки з певної глибини. Більшість дрібнонасінних бур'янів (щириця, лобода, повитиця тощо) утворюють проростки не більше 2—4 см і не можуть сходити. Порівняно з культурними рослинами у бур’янів більш ширший температурний інтервал проростання насіння, що також сприяє засміченню посівів.

Залежно від температурних констант проростання насіння, бур’яни умовно поділяють на чотири групи: дуже холодостійкі, насіння яких починає проростати за температури 2 – 5°С (вівсюг, грицики, кульбаба лікарська, лобода біла, ромашка непахуча); холодостійкі, насіння яких проростає за температури 6 – 9°С (льонок звичайний, осот жовтий, повитиця польова, подорожник великий, чистець, щириця); теплолюбні, для проростання насіння яких потрібна температура 10 – 13°С (паслін чорний, синяк звичайний); дуже теплолюбні, насіння яких проростає за температури 14°С і вище (гусятник малий, паслін рогатий). У процесі еволюційного розвитку окремі бур’яни пристосувались зберігати свої сходи за дуже низьких температур.

Насіння бур’янів під час проростання неоднаково витримує світло. Насіння частини видів бур’янів, так званих геліофілів, проростає лише при світлі (галінсога дрібноквіткова, грицики, жовтець їдкий, мак-самосійка, метлюг тощо), а насіння геліофобних бур’янів проростає лише в темряві (дурман, підмаренник чіпкий, щириця).

Насіння переважної більшості бур’янів під час проростання не реагує на освітлення. Для бур’янів має значення і реакція ґрунтового середовища. Окремі види бур’янів краще ростуть в умовах кислого ґрунтового розчину (метлюг, хвощ польовий), інші — на ґрунтах з нейтральною і лужною реакцією розчину (вівсюг, лобода, молочай, осот жовтий польовий і рожевий, рутка лікарська). Багато видів бур’янів байдужі до реакції ґрунтового середовища (грицики звичайні, череда).Опубліковано: Admin December 02 2012 · Категорія: 4) Бур'яни та заходи бородьби з ними. · 0 коментарів · 3600 переглядів · Друк
Коментарі
Коментарі відсутні
Додати коментар
Щоб отримати можливість додавання коментарів, будь ласка, спочатку авторизуйтесь на сайті через власний обліковий запис.
Перекладач
Ми в соціальних мережах:
Лічильники:
Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru